Contact the PC Chair: Shane Ross Find the PC rep for your school

Parent Reps 2020-2021

Click on the name of the parent or alternate representative for your school to send them an email.

School (Elementary East)

 

School Region

Parent Representative

Alternate

Allion
Region 3
Annette Banton Valerie Beaudet
Beechwood
Region 2
Orley Pinchuk Diandra Yoselevitz
Children’s World
Region 3
Susan Mintzberg TBD
Clearpoint
Region 3
Marc Lucke Karina Leonard
Dorval
Region 3
Patricia Ottoni Louise Deault
Kingsdale
Region 2
Greg Piggins TBD
Lasalle Jr
Region 3
Neil Patel Theresa Jory
Lasalle Sr
Region 3
France Henry N/A
Maple Grove
Region 3
Ashley McLellan Sarah Fortin
Riverview
Region 3
Linda Dalterio Sara Levis
Springdale
Region 2
TBD TBD
St. John Fisher Jr
Region 3
Christina Cory Nadia Lalawd
St. John Fisher Sr
Region 3
Sarah Campeau Christina Forest
Sunshine Academy
Region 2
Leah Lobaton Artemis Patsourakis
Terry Fox
Region 2
Lillian Jasinski Brenda Tremellen
Verdun
Region 3
Alicia Mancini Mike Pomerleau
Westpark
Region 2
Alaina Charszan Mark Kashetsky
Wilder Penfield
Region 2
Onnig Kouyoumdjian Andrea Bailey

School (Elementary West)

     
Beacon Hill
Region 1
Jeremy Asch Celena Scheede-Bergdahl
Birchwood
Region 1
Derek Kenny TBD
Christmas Park
Region 1
Lisa Mancini TBD
Dorset
Region 1
TBD Mohammed Namazi
Edgewater
Region 1
Sherrylee Dawson Melissa Nolet
Evergreen
Region 1
Melinda Paradia TBD
Forest Hill Jr
Region 1
Richard Allen TBD
Forest Hill Sr
Region 1
Tanja Minisini Richard Thorpe
Margaret Manson
Region 2
Anthony Morello Mark Michel
Mount Pleasant
Region 1
TBD TBD
Pierre Elliott Trudeau
Region 1
Wendi Eeet TBD
Sherbrooke Academy Jr.
Region 2
David Anthony Barbiero Denise Pierera
Sherbrooke Academy Sr.
Region 2
Miki Zarwanitze Kurt Henrico
Soulange
Region 1
          -           -
St. Anthony
Region 2
Shane Ross TBD
St. Charles
Region 2
TBD Steve Orenbach
St. Edmund
Region 2
Stephanie Ozbalt TBD
St. Patrick
Region 1
Doug Bentley Michael Barron

School (High School)

     
Beaconsfield
Region 2
Ovidiu Burlec TBD
Beurling Academy
Region 3
Jay Taube Charline Downer
John Rennie
Region 3
Namta Gupta Shane Ross
Lakeside Academy
Region 3
Jennifer Millen Helene Charbonneau
Lasalle Community Comprehensive
Region 3
Sonya Fiocco TBD
Lindsay Place
Region 3
Eric Schultz TBD
Macdonald
Region 1
Krist de Forest TBD
Pierrefonds Comprehensive
Region 2
Markus Hamaker TBD
St. Thomas
Region 2
Sharad Bhargava Adam Davies
Westwood Jr
Region 1
Tanja Minisini TBD
Westwood Sr
Region 1
Tanja Minisini John Field
 

Special Needs Advisory Committee

Parent representative

Alternate

SNAC
Lisa Mancini Dayna Gampel
Planar Client Options
Layout Style
  • Wide
  • Boxed
Theme Preview